Gıda Katkı Maddeleri ve Gıda Kimyasalları

gida-katki-maddeleri-ve-gida-kimyasallari

Asitliği Düzenleyiciler

Asetik Asit % 80

Asetik Asit % 80

E – 260

Asetik asit gıda da katıldığı ürünlerde; asitlik sağlayıcı, lezzet verici ve koruyucu görevlerini üstlenir. Sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu vermesiyle bilinir.

Sitrik Asit Monohidrat

Sitrik Asit Monohidrat

E – 330

İçecek ve gazlı içecek sektöründe, reçel ve marmelat sektöründe, tatlı sektöründe, yağ sektöründe, dondurulmuş gıda sektöründe, süt sektöründe olmak üzere gıdanın yer aldığı tüm sektörlerde önemli bir fonksiyona sahiptir. Reçel ve marmelat sektöründe kullanıldığında pH dengesini kontrol etmede ve lezzet sağlamada görev alır. Gazlı içeceklerde ürünlere tat veren keskinliğini sağlayan ve lezzeti güçlendiren ajandır. Peynir üretiminde temel görevi olan asitliği sağlar. Bundan başka çökelmeyi ve oksidasyonu önler.

Tatlıcılıkta asitliği düzenleyen Sitrik Asit aynı zamanda ürünün aromasını geliştirir. Dondurulmuş gıda sektöründe Askorbik Asit ve Sitrik Asit beraber kullanılır. Kullanıldığında oksijeni tutarak antioksidan etki gösterir. Kür edilmiş ürünlerde ve et sektöründe Sitrik Asit kullanıldığında şelat oluşturur ve ürünün su tutma kapasitesi artar. Ayrıca eczacılık endüstrisinde büyük bir kullanım alanı vardır. Ecza sektöründe kullanılan Sitrik Asit karbonat yapılmak istendiğinde önemli bir rol alır.

Sitrik Asit Anhidrat

Sitrik Asit Anhidrat

E – 330

Toz içecek sektöründe ürünün topaklanma yapmaması amacıyla susuz olan çeşidi anhidrat kullanılmaktadır.

Fosforik Asit % 85

Fosforik Asit % 85

E – 338

Alkolsüz içeceklerde asitleştirici, içme suyu saflaştırma ve iyileştime, şeker rafinasyonu, maya besleyici, fosfat tuzları gıda cinslerinin üretimi, ilaç endüstrisi, evcil hayvan gıdasında kullanılır. Oral olarak gastrik asitleyicidir.

Gıdalarda alkolsüz içecekleri asitleştirmek, jel ve reçel yapımında pH kontrolü, maya üretiminde besleyici, gıdaların seçimli proseslerinde bakteri gelişimini kontrol edici olarak ve kireçleme proseslerinden sonra şeker suyunun berraklaştırılması için çöktürme ajanı olarak kullanılır.

Laktik Asit

Laktik Asit

E – 270

Laktik Asit, gıda işleme ve gazlı içeceklerde aroma maddesi ve koruyucu olarak kullanılmaktadır. Turşularda ve diğer uygulamalarda Asetik Asitle birlikte kullanılan Laktik Asit, mikrobiyel stabiliteyi artırırken ılımlı bir aroma vermektedir.

Laktik Asit ve Asetik Asit kombinasyonları salata ve soslar için de etkili bir koruyucudur. Bira ve şarapların mikrobiyel stabilitesi için asidifikasyonu da Laktik Asit’in önemli bir fonksiyonu olup, Laktik Asit bu ürünlerdeki asit indirgeyen bakterilerden etkilenmektedir.

Laktik Asit’in toz formu şekerleme yapımında kullanılmaktadır. Şekerlemelerde, kullanılan aromanın cinsine bağlı olmakla beraber hissedilen meyve tadını arttırıcı ve ağızda daha ferah bir tat bırakıcı etkisi vardır. Laktik Asit, eczacılıkta, damla veya şurup şeklinde kullanılır.

Malik Asit

Malik Asit

E – 296

Gıdalarda asitlik verici olarak kullanılmaktadır. Sitrik Asitten daha güçlü bir asidik tada sahiptir. Mayhoş bir lezzeti vardır. Sitrik Asitten % 20 daha az Malik Asit kullanılarak aynı asiditeye ulaşmak mümkündür. En yaygın kullanım alanı, meyve lezzetli karbonatlı içecekler ve şuruplardır. Bunun yanı sıra elma, üzüm ve diğer meyve sularına rengi stabilize etmek amacıyla katılmaktadır. .

Meyve suları konsantrelerine asitliği düzenleyici olarak Malik Asit katılması içeceğin doğal lezzetini artırmakta, askorbik asitle sinerjistik etki oluşturarak ve bakır ve demirle stabil kompleksler oluşturarak oksidasyonu önlemektedir. Alkolsüz içeceklerde, konserve meyve ve sebzelerde, meyve sularında, şekerlemelerde, sakızlarda ve jelatinli tatlılarda kullanıldığı gibi, ilaç sanayiinde de yaygın kullanıma sahiptir.

Antioksidanlar

Askorbik Asit / Vitamin C (Doğal)

Askorbik Asit / Vitamin C (Doğal)

E – 300

Askorbik Asit temelde pH kontrolü amacıyla bir asit düzenleyici, oksijeni absorplama özelliği sayesinde tepe boşluğu olan ürünlerde antioksidan olarak görev yapar.

Kullanım Alanları ve Yararları:

  • Askorbik Asit et ve balık endüstrisinde Nitroz Amin oluşumunu engeller ve en uygun rengin (Ransitidite) sürdürülmesinde görev alır.
  • Gıda ürünlerinde asidik bir tat veren Askorbik Asit bira endüstrisinde antioksidan olarak kullanılarak bulanıklığı engeller ve biranın raf ömrünü iyileştirir.
  • Fırıncılık sektöründe hamur kalitesini arttırır ve ekmekte istenen hacim artışını en iyi şekilde sağlar.
  • İçecek sektöründe meyve ve sebzelerde üretim aşamasında meydana gelen vitamin C (Askorbik Asit) kaybını telafi ederken bir yandan da renk solmasını önler. Meyve ve içeceklerin taze kalmasını sağlarken kötü koku oluşumunu önler.
  • İçecek sektöründe meyve ve sebzelerde üretim aşamasında meydana gelen vitamin C (Askorbik Asit) kaybını telafi ederken bir yandan da renk solmasını önler. Meyve ve içeceklerin taze kalmasını sağlarken kötü koku oluşumunu önler.
  • Askorbik Asit yağların ve yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesinde, beyaz renkteki meyve ve sebzelerin kararmasının önlenmesinde kullanılır.
  • Çabuk soğutularak dondurulmuş meyveler erime sırasında doğal renk ve kokularını yitirir. Bunları dondurmadan önce saf Askorbik Asit katmakla bu sakıncalar önlenebilir.
  • Oksijen hoşa gitmeyen değişiklikleri yapmadan önce Askorbik Asit tarafından tutulur.
Alfa Tokoferol / Vitamin E (Doğal)

Alfa Tokoferol / Vitamin E (Doğal)

E – 307

E vitamini içinde alfa, beta, gama ve delta tokoferolleri bulunur. Bunların içinden özellikle Alfa Tokoferol önemli bir antioksidandır. Özellikle buğday, mısır, darı, pirinç gibi tahıllarda çok bulunur. Bunun dışında ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamukyağı gibi yağlarda, ceviz, badem ve yerfıstığı gibi kuru yemişlerde ve yeşil sebzelerde bulunur. E vitamini aynı zamanda pişirmeye ve sıcağa dayanıklıdır ve böylece pişirilme esnasında tahrip olmazlar. E vitamini dışında farklı maddelerde bulunan tokoferoller ise rahatça tahrip olabilir. Fakat yağda kızartma ve tahılların öğütülmesi esnasında E vitaminleri de tahrip olur ve çoğu bozulur. Bu yüzden E vitamini ihtiva eden ürünleri yağda kızartmadan pişirmek ve özellikle beyazlatılmadan geçmemiş tahıl ürünlerini (kepekli ürünler gibi) tüketmek daha akıllıca ve sağlıklı olur.

Antioksidanlar, diğer stabilizatörler gibi düşük kaliteli gıda maddesinin kalitesini arttırmaz ve gıdalara herhangi bir yabancı tat ve koku vermez. Ancak bu maddeler, iyi kalitede ham madde, uygun bir imalat tekniği, elverişli ambalajlama ve depolama yöntemleri ile birlikte kullanıldığı ürünün kalitesini korur. Bu maddeler ayrıca, gıdalardaki oksidasyon sorunlarını da ortadan kaldırır.

BHT (Yapay Antioksidan)

BHT (Yapay Antioksidan)

E – 321

Sentetik antioksidanlar sınıfına giren BHA ve BHT; yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddeleri olup, yağda aşırı derece çözünmekte, suda ise çözünmemektedir. BHA ve BHT; katı, sıvı yağlar ve sıvı yağ içeren gıdalarda ransiditeyi yavaşlatmakta; çeşitli tahıl ürünleri, sakız, patates cipsi gibi bitkisel kaynaklı yağların kullanıldığı ürünlerde, bu ürünlerin havaya maruz kalmalarından kaynaklanabilecek renk, aroma veya tekstür değişimlerini önlemektedir. Bu ürünlerin dışında BHT ayrıca vitamin ve mineral katkı preparatlarında dolgu maddesi olarak da kullanılmaktadır. Beraber kullanıldığında sinerjik etki gösteren BHT ve BHA; özellikle fındık ve fındık içeren ürünlerde çok güzel sonuçlar vermektedir. Aromalı sütler, sakızlar ve çerezlerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

BHA (Yapay Antioksidan)

BHA (Yapay Antioksidan)

E – 338

Sentetik antioksidanlar sınıfına giren BHA ve BHT; yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddeleri olup, yağda aşırı derece çözünmekte, suda ise çözünmemektedir. BHA ve BHT; katı, sıvı yağlar ve sıvı yağ içeren gıdalarda ransiditeyi yavaşlatmakta; çeşitli tahıl ürünleri, sakız, patates cipsi gibi bitkisel kaynaklı yağların kullanıldığı ürünlerde, bu ürünlerin havaya maruz kalmalarından kaynaklanabilecek renk, aroma veya tekstür değişimlerini önlemektedir. BHA ayrıca pastane ürünleri ve süttozu üretiminde de yoğun olarak kullanılır. Beraber kullanıldığında sinerjik etki gösteren BHT ve BHA; özellikle fındık ve fındık içeren ürünlerde çok güzel sonuçlar vermektedir. Aromalı sütlerde, sakızlarda ve çerezlerde yoğun kullanımı bulunmaktadır.

Antibiyotikler

Nisin

Nisin

E – 234

Doğal bir koruyucu gıda maddesi olan Nisin, yüksek verimliliği, toksik olmaması ve insan sağlığına herhangi bir etkisi bulunmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Süt, peynir, yoğurt, sıvı yumurta, pastörize çorba, konserveler, deniz mahsulleri, un kaynaklı ürünler, salata sosları, alkollü içecekler ve et ürünleri gıda sektöründe Nisin kullanılan ürün çeşitleridir. Nisin kullanmak ısıl işlem gören gıdalarda enerji tasarrufu sağlar. Sıcaklık sabit tutulduğunda, Nisin eklenen gıdaların ısıl işlem sürelerinin eklenmeyenlere göre daha kısa olduğu görülmüştür. Bu yüzden ısıl işlem gören gıda ürünlerine Nisin eklemek, hem gıda güvenliğini arttırırken, hem de enerji tasarrufu sağlar.

Natamisin

Natamisin

E – 235

Gıdalarda küf ve maya gelişiminin önlenmesinde etkili olan bir koruyucudur. Bu bakımdan ekonomik anlamda maliyetlerin düşürülmesinde önemli bir yeri vardır. Çok düşük konsantrasyonlarda kullanılarak, küf ve mayaların üzerinde mutlak etki sağlayabilmektedir. Küf ve maya gelişimini önleyerek gıda kalitesinin korunmasına katkı sağlayan, raf ömrü boyunca ürünlerde olumsuz renk, koku ve tat değişikliğine yol açmayan bir üründür.

Natamisin’in gıda ve meşrubat sanayilerinde çok geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Peynir sanayinde yüzey uygulamalarında, fırıncılık ürünlerinde ve tüm light ürünlerde, et, salam, yemeklik jöle, balık, tavuk ve diğer işlenmiş et ürünlerinde kullanılır. Yarı kurutulmuş ve kürlenmiş etlerin yüzey uygulamalarında, içecekler, meyve suları, şarapçılık, yoğurt, tereyağı ve benzeri ürünlerde de kullanılabilmektedir.

Emülgatörler

Soya Lesitin Non GMO

Soya Lesitin Non GMO

E – 322

Lesitin’in endüstriyel kullanımı, emülgatörlük, (yağ ve suyu bir arada tutabilme) ıslanma, dispersiye olma, dağılma, stabilizasyon, nüfus etme, yağlama, yağ hidrolizasyonu engelleme, yumuşatma ve oksidasyonu önleme yeteneklerine bağlıdır. Buna bağlı olarak da sıklıkla kullanılan ve kullanım alanı geniş olan emülgatördür.

Kullanım Alanları ve Yararları:

  • Yüzeye tutunmayı arttırıcı olarak kullanılır (yağlar için).
  • Tozlanma özleyicidir ve nem zerreciklerini azaltır.
  • Küf önleyici olarak, fırıncılık ürünlerinde kullanılır.
  • Pasta ve fırıncılık ürünlerinde durumlandırıcı olarak kullanılır.
  • Kristal yapıyı modifiye edici olarak kullanılır.
  • Hemen yapılabilen gıdalarda dağıtıcı olarak kullanılır.
  • Tat sabitleyici olarak kullanılır.
  • Karıştırıcı ve harmanlayıcı malzeme olarak ve temas yüzeylerinde kayganlığı arttırıp, viskoziteyi azaltıcı olarak kullanılır.
  • Besleyici olarak kullanılır (yapısındaki çoklu doymamış yağ moleküllerinden dolayı).
  • Dağıtma elemanı olarak, adezyonu önleyici olarak kullanılır.
  • Dengeleyici olarak kullanılır.
  • Sulu sistemde hidrofobik tuzların nemlenmesini ilerletmede, nemlendirici eleman olarak kullanılır.
  • Fireyi düşürücü, ürünün dilimlenebilme kabiliyetini geliştirici, randımanı artırıcı olarak kullanılır.
PGPR

PGPR

E – 476

PGPR su ve etonolde çözünmeyip yağda çözünmektedir. Dondurma kaplamaları, çikolata, şekerleme, margarin ve tereyağı üretiminde kullanılmaktadır. En önemli fonksiyonları kullanılan yağ miktarını azaltarak büyük maliyet avantajı sunması ve ürünü daha akıcı bir hale getirmesidir.

PGPR bir emülgatör olup çikolata ve benzeri ürünlerde ve kaplamalarda viskozite azaltıcı önemli bir üründür. PGPR çikolata üretiminde süt, şeker ve kakao arasındaki sürtünmeyi azaltarak daha akıcı bir hale getirir. %1′ in altında kullanımı vardır.

PGPR çikolatada yağ miktarını azaltmak için ve akıcılığı artırmak için kullanılır. Kaplama yapılırken kolay bir uygulamaya sebep olur ve kaplama kalınlığını azaltmayı sağlar. Çikolata üzerinde oluşabilen gözeneklere engel olur. Aynı zamanda yüzeyde parlaklık oluşturur.

GMS 40 – GMS 90 (Gliserin Mono Stearat)

GMS 40 – GMS 90 (Gliserin Mono Stearat)

E – 471

Emülgatörler şu alanlarda kullanım imkanı bulurlar:

  • Margarinlerde yağ ve su fazının birbirinden ayrılmasının önlenmesi,
  • Çikolata, helva, zeytin ezmesi, eritme peynir, salam ve sosislerde yağ sızmasının önlenmesi ve bu ürünlerin yapısal özelliklerinin iyileştirilmesi,
  • Mayonez ve salata soslarından yağın ayrılmasını önlemek,
  • Dondurmada süt yağının sudan ayrılmasının engellenmesi ve katılığın sağlanması,
  • Gazoz ve bunun gibi alkolsüz içeceklerde kullanılan esansın içecekten ayrılarak üstte toplanmasının engellenmesi,
  • İçecek tozlarının çözünürlüğünün artması,
  • Bisküvi, gofret ve bunun gibi ürünlerde bayatlamanın geciktirilmesi,
  • Süt tozunda oksidasyonunun geciktirilmesi ve çözünürlüğün arttırılması,
  • Reçel ve marmelatlarda meyve ve şurubun birbirinden ayrılmasının önlenmesi,
  • Hazır kek karışımlarında gözenekliğin arttırılması ve homojenizasyonu,
  • Toz kremşanti, meyve ezmesi, et suyu tableti, kahve beyazlatıcısı gibi ürünlerde çözünürlüğün arttırılması,
  • Sakızlarda esansın homojen karışımının sağlanması amacıyla kullanılırlar.
STS (Sorbitan Tri Stearat)

STS (Sorbitan Tri Stearat)

E – 338

STS emülgatör olarak kullanılmaktadır.

Uygulama Alanları:

  • Çikolatada yağın kristalleşmesini ve yağ kusmalarını engeller.
  • Kaplamalı ürünler ve şekerlemelerde, yağın kristalleşmesini engelleyerek, yağdan gelen problemleri geciktirir.
  • Katı yağlar, unlu mamuller ve diğer birçok üründe yağın kristalleşmesini engeller ve yapıyı geliştirir.
  • Düşük yağlı işlenmiş ürünlerde yoğunluğu düzenler, su tutmayı arttır ve kristal yapıyı geliştirerek ürünün duyusal özellikleri, viskozite ve esnekliğini stabilize eder. Bu sayede başarılı, düşük yağlı ürün elde edilmesini sağlar.

Lezzet Arttırıcılar

MSG (Mono Sodyum Glutomat)

MSG (Mono Sodyum Glutomat)

E – 621

Suda çözünen, etanolde eser miktarda, eterde hemen hemen hiç çözünmeyen beyaz kristaldir. MSG, L-glutaminin monosodyumlu tuzudur. MSG, üreticilere ürün formülasyonundaki temel bileşenlerin miktarını azaltma imkanı vermektedir (örneğin tavuk çorbasında daha az tavuk kullanılarak istenilen tada ulaşma gibi).

Günümüzde Mono Sodyum Glutamat, dört temel tada (tatlı, tuzlu, acı ve ekşi) ek olarak beşinci tat olarak kabul edilir. MSG; et, balık, tavuk, hazır çorbalar, salata sosları ve cipslerde yaygın olarak kullanılan bir aroma artırıcıdır. Çorbalar, sosis ve diğer et ürünleri, balık ve diğer su ürünleri, süt ürünleri ve baharat karışımları, sebzeler vb. birçok işlenmiş gıdada kullanılmaktadır. Yiyeceklerin lezzetinin ağız papillalarından alınmasını düzenler. Kendisi tatlı-tuzlu lezzettedir. Acılığı azaltmaz, antioksidan etkili değildir. Ürünlere kendi tat ve kokusunu aşılamaz, zaten var olan tat ve kokuyu yükseltir. pH 5-7 değerleri arasında etkisi yüksektir ve asitlik arttıkça bu etkide azalma görülür. Baharatın sucukta neden olduğu keskin lezzeti hafifletir. Sucuk içerisindeki baharatın aroma ve lezzetinin düzeltilmesinde glutamatın katkısı vardır. Ürünlere genel olarak %0,1-0,8 oranları arasında katılır. Türk gıda mevzuatında izin verilen maksimum kullanma dozu 10 g / kg dır.

Koruyucular

Potasyum Sorbat

Potasyum Sorbat

E – 202

Potasyum Sorbat gıda ürünlerinde kullanımına izin verilen tek organik asittir. Bunun yanı sıra sahip olduğu bazı özellikler nedeniyle kimi uygulamalarda Sodyum Benzoattan daha uygun bir koruyucudur. Her türlü gıda ve içecekte kullanılan Potasyum Sorbat, üretim prosesinde kolaylık sağlar. Geniş bir pH aralığı vardır. Küf, maya ve diğer birçok aerobik bakteriye karşı etkindir ve sağlığına olumsuz etkisi yoktur. Nötral bir lezzete sahip olan Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoattan farklı olarak meyve suları ve içeceklerdeki lezzeti geliştirmektedir. Suda çözündüğünde iyonlaşarak Sorbik Asit haline dönüşür. 250 ppm – 1000 ppm seviyelerinde geniş bir aralıkta; ketçap, mayonez, hazır soslar, ekmek, margarin, içecek, fermente ürünler, zeytin, salça, balık, işlenmiş et ürünler, şekerleme sanayi, meyve ürünleri gibi gıdanın yer aldığı birçok sektörde küf, maya ve diğer bakteri türlerinin gelişimini önlemek amacıyla kullanılır.

Sodyum Benzoat

Sodyum Benzoat

E – 211

Sodyum Benzoat gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinde küf ve mayalara karşı koruyucu olarak kullanılır. Sodyum Benzoat kullanımında gıda sektörü ele alınırsa daha çok gazlı içecekler ve benzer meşrubatlarda, turşularda, ketçap ve benzeri preparatlarda marmelat reçel gibi gıdalarda, zeytin üretiminde ve şekerlemede yaygın olarak kullanılır. Kullanımı genelde % 0,1–0,2 aralığındadır. Ülkemizde en çok % 0,1 oranında kullanılabilmektedir ve daha fazlasına izin verilmemektedir.

İçecek endüstrisinde %10-20’lik sulu çözeltilerinden yararlanılmaktadır. Benzoik asidin bir diğer tuz hali olan Potasyum Benzoat, aynen Sodyum Benzoat gibi koruyucu katkı maddesidir. Koruyucu gıda katkı ürünleri içinde düşük maliyeti ve lezzet üzerine bir etkisinin bulunmamasıyla diğerlerine göre avantaj sağlamaktadır. Kullanım dezavantajı ise; bu ürünün dar bir pH aralığında çalışmasıdır. Bu dezavantajı yüzünden bazı gıdalarda ve özellikle meyve sularında istenilmeyen lezzet oluşumu söz konusudur. Bu dezavantajı tolere etmek için düşük düzeylerde Potasyum Sorbat ile kombinasyon şeklinde kullanılması gerekmektedir.

Sodyum Benzoat’ın kullanım alanları; meşrubatlar, soslar, turşular, konserveler, margarin üretimi, zeytin sektörü, jöle, meyve salataları ve işlenmiş balık ürünleri olarak genellenebilir.

Kalsiyum Propiyonat

Kalsiyum Propiyonat

E – 282

Propiyonik asitin kalsiyum tuzu, birçok gıdanın içerisinde küçük miktarlarda bulunan doğal bir asittir.

Ekmek çeşitlerinde ve unlu mamullerde en yaygın kullanılan koruyucu madde kalsiyum propiyonattır. Kalsiyum propiyonat, ürüne hamur hazırlama aşamasında katılmakta, kullanılan konsantrasyon ürünün özelliklerine ve hedeflenen depolama süresine bağlı olarak değişmektedir.

Genel olarak kullanılan dozlar, un ağırlığı üzerinden % 0,1 ile 0,3 arasında değişmektedir. Yani 50 kg’lık bir çuval una 50 gr ile 150 gr arasında kalsiyum propiyonat eklenmesi, ürünü koruyarak, raf ömrünün artmasını sağlamaktadır.

Sodyum Metabisülfit

Sodyum Metabisülfit

E – 223

Gıda ürünlerinde esmerleşmeyi önleyici ajan, antioksidant, un işleme ajanı veya koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Tatlandırıcılar

Sorbitol % 70

Sorbitol % 70

E – 420

Elma, kuru erik, kiraz ve üzüm gibi taneli ve tanesiz birçok meyvede bulunan doğal bir karbonhidrat alkolüdür. Ticari olarak glikozdan (dekstrozdan) üretilir. Dextrozun (glucose) katalitik hidrojenasyonu ile elde edilen bir polyol (şeker alkolü) dür.

Kullanım Alanları:

  • Birçok unlu mamul ve şekerlemede kullanılır. Düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim artırıcı özelliktedir.
  • Birçok unlu mamul ve şekerlemede kullanılır. Düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim artırıcı özelliktedir.
  • Diş macunu, sakız, öksürük pastilleri, kozmetik ve tütün ürünleri formülasyonlarına katılmaktadır.
  • İnsülinden etkilenmeyen ve kan şekeri endeksini arttırmayan sorbitol, diyabetliler için üretilen ürünlerin formülasyonlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Dişte plaka oluşumuna sebebiyet vermemekle birlikte, sakızlar için iyi bir katkı maddesi olup, bu ürünlerde nem tutucu ve tatlandırıcı görevi görmektedir.
  • Aroma maddesi olarak da kullanılan sorbitol, ayrışmaya uğramamakta, eczacılık endüstrisinde C vitamini yapımında hammadde olarak uygulama alanı bulmaktadır.
  • Tatlandırıcı olarak diyet içecekler, dondurma, nane şekeri, öksürük şurubu, şekersiz sakız gibi diyet gıda ürünlerinin çoğunda kullanılır.
Dextroz Monohidrat

Dextroz Monohidrat

E – 330

Dekstroz glikozun kristal formu olan bir monosakkarittir. Dekstroz monohidrat ve susuz dekstroz olarak iki şekli vardır. Monohidrat şekli D-glukoz diye adlandırılır.

Kullanım Alanları:

Fırıncılık ürünlerinde dekstroz maya besin yeri bileşeni olarak görev yapar. Dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul eder ve bu durum mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açar. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duyar. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir.

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

İlaç sanayinde dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır.

Dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir. Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklerinden dolayı tercih edilir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Maltodextrin

Maltodextrin

Beyaz, düşük tatlılığa sahip bir toz olan maltodekstrin, kendi başına su tutmamasına rağmen çözeltisi çok yüksek viskozite göstermektedir. Belirsiz tadı nedeniyle diğer gıda aromalarını etkilememekte, soğuk ve sulu bazlı sistemlerde birlikte kolaylıkla dispers olmakta, berraklığı ve göze görünümünü koruyabilen bir yapı sergilemektedir. Ticari olarak satılan maltodekstrin, % 4 nem, % 3′den az dekstroz ve 5-19 arası DE’ye sahiptir. Sahip olduğu düşük DE’den dolayı tatlılığı düşük olan maltodekstrin; higroskopite, viskozite ve kristalizasyon kontrolü sağlamaktadır.

Kullanım Alanları

Beyaz, düşük tatlılığa sahip bir toz olan maltodekstrin, kendi başına su tutmamasına rağmen çözeltisi çok yüksek viskozite göstermektedir. Belirsiz tadı nedeniyle diğer gıda aromalarını etkilememekte, soğuk ve sulu bazlı sistemlerde birlikte kolaylıkla dispers olmakta, berraklığı ve göze görünümünü koruyabilen bir yapı sergilemektedir. Ticari olarak satılan maltodekstrin, % 4 nem, % 3′den az dekstroz ve 5-19 arası DE’ye sahiptir. Sahip olduğu düşük DE’den dolayı tatlılığı düşük olan maltodekstrin; higroskopite, viskozite ve kristalizasyon kontrolü sağlamaktadır.

Isomalt

Isomalt

E – 953

Şekere benzer duyumsal profili ve çok iyi paketleme ve depolama özellikleriyle Isomalt, dünyada şekersiz sert kaplamalı bonbonlar içerisinde en sık kullanılan şeker ikamesidir. Aynı zamanda çiklet kaplamalarında kullanılmak için de çok uygundur. Kolayca işlenir ve ideal çıtırtıya, doğal bir tatlılığa, renk kararlılığına ve bunların yanı sıra depolanabilme özelliğine sahiptir.

Isomalt DC varyantı üreticilere doğrudan sıkıştırılmış çikletlerin üretimi için isteğe uyarlanmış bir varyant sağlamaktadır. Sıkıştırılmış çiklet üreticilerine şekersiz çikletler için tat, görünüm ve fonksiyon olarak birçok yeni ürün geliştirme fırsatlarını sunmaktadır.

Saf şeker pancarından yapılan Isomalt, sakaroza benzer teknolojik özelliklere sahip olup genel olarak mevcut makinelerin tamamıyla işlenebilmektedir.

Tatlandırıcı Mix

Tatlandırıcı Mix

Aspartam + Acesulfam Karışımı (2’li mix)

Aspartam + Acesulfam + S.Sakkarin + S.Siklamat Karışımı (4’lü mix)

Renklendiriciler

Titanyum Dioksit

Titanyum Dioksit

E – 171

Renklendirici olarak kullanılan titanyum dioksit, titanium beyazı olarak da bilinir. Gıda renklendiricisi olarak kullanımının yanı sıra, boya ve güneş losyonu üretiminde de kullanılır. Yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü gözle görülebilir ışığı etkin biçimde dağıtır. Boya ve kaplamalara beyazlık, parlaklık ve opasite özellikleri verir.

Gıda sektöründe özellikle şekerleme, sakız, kabartma tozu, beyaz leblebi gibi beyaz olan birçok üründe titanyum dioksit kullanılmaktadır.

Doğal Gıda Boyaları

Doğal Gıda Boyaları

ANTOSİYANİNLER

E – 163

Antosiyaninler suda iyi çözünebilen; birçok çiçek, meyve ve sebzeye canlı mavi, kırmızı ve mor rengi veren pigmentlerdir. Antosiyaninler, pH değişimine karşı duyarlıdırlar. Güçlü asidik ortamlarda kırmızılık artarken, pH’ın yükselmesi ile mavilik artar.

Antosiyaninlerin renkleri yapıya, meyvenin asitliğine bağlıdır. Çoğu antosiyanin asidik koşullarda kırmızı olur ve düşük asitli koşullarda maviye döner.

Antosiyaninlerin kullanımları için pH’nın düşük olması, bulanıklığın olmaması gerekir. Alkolsüz ve alkollü içecek, sirkelerde, meyve preparatlarında ve marmelatlarda kullanılır. Taze veya donmuş meyve, konserve meyvelerde (ananas, domates, kırmızılahana, üzüm, kiraz) asit kullanılarak yüksek sıcaklıklarda kaynatılan şekerlemeler ve pektin jellerinde, asidik tatlı karışım çeşitlerinde ve toz içeceklerin renklendirilmesinde kullanılır.

BEETROOT / PANCAR KÖKÜ KIRMIZISI

E – 162

Suda çözünebilir fakat ısı, ışık ve oksijene maruz kaldığı zaman sınırlı bir kararlılık gösterir. Pancarın rengi, betanin’den kaynaklanır. Pancar ekstraktı, gıda renklendirilmesinde; yoğurt ve dondurmalarda, hazır toz içeceklerde, meyve jellerinde kullanılır.

BETA KAROTEN

E – 160a

Kabak, havuç gibi besinlerde bol miktarda bulunan turuncu renkli doğal bir pigmenttir. Yağda erir. Özellikle çok zararlı etkilere sahip serbest kimyasal kökleri nötralize eder ve güçlü bir antioksidandır. Bu özellikleri ile kanserden ve enfeksiyon hastalıklardan korunmada önemli bir yer tutar.

Kullanım Alanları

Kullanım Alanları:
Çikolata (özellikle beyaz çikolatalarda hoş pastel rengi oluşturmak için), Dondurma (vanilya sarısından, kırmızımsı turuncuya kadar birçok rengi oluşturmada), Yoğurt, Margarin ve Tereyağı, İşlenmiş Peynir, Meyveli Jeller, Meyve Suları, Domates Ürünlerinde kullanılmaktadır.

CARMIN / KOŞİNEAL

E – 120

Karmin, koşineal böceğinden elde edilen bir tür renk pigmentidir. Böcekler, kurutulduktan sonra sıcak suyun içerisine daldırılarak veya güneş ışığına, fırın sıcaklığına ya da buhara maruz bırakılarak öldürülerek elde edilir.
Koşineal, zamanla bozulmaya karşı dayanıklı, doğal ve suda çözünebilen bir renklendiricidir. Koşineal, ışığa ve ısıya karşı oldukça sabit olup, bütün doğal boya maddeleri içerisinde oksidasyona en dayanıklı boyadır. Et sektöründe sucuk ve salam üretiminde kullanımı yaygındır.

KLOROFİL

E – 140

Yeşil bir pigment olup, birçok bitki, su yosunları ve belirli bazı bakterilerde bulunur. Bütün yeşil yapraklı sebzeler klorofil içerir. Saflaştırılmış klorofil, E140 kodu ile gıdalarda boya maddesi olarak kullanılır. Klorofilin bakır ile kompleks oluşturarak daha kararlı bir yapı aldığı halinin kod numarası ise E141 ‘dir.

Klorofilin güvenli ve tehlikesiz oluşu, hemen hemen bütün gıdalarda kullanımına imkan sağlarken, renginin kararsız oluşu gıdalardaki kullanımını biraz sınırlamıştır. Klorofilin kararlılığına ışık, hava, pH ve ısının ters bir etkisi vardır. Klorofille renklendirilmiş ürünler kuru olmalı ve ışığa, havaya, yüksek sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır. Bu nedenle, klorofilin bozulmasını önlemek için, ürünler, karanlık bir ortamda ve atmosferindeki gaz oranları değiştirilmiş olarak paketlenirler.

KURKUMİN

E – 100

Kurkumin suda çözünmez, fakat yağ ve alkol içerisinde çözünür. Kurkumin oldukça kararlı bir yapıda olup, gıdalara parlak turuncu-sarı bir renk verir. Ana maddesi tumerik’tir.

Kullanım Alanları:

Konserve içecekleri, pişirilmiş ürünler, süt ve süt ürünleri, dondurma, yoğurt, bisküvi, patlamış mısır, hububatlardır.

LUTEIN

E – 161

Lutein gıdalara sarı renk vermesi amacıyla gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Fonksiyonel gıdalarda; hazır çorba, alkollü içecek, bisküvi, sos, kek, şekerleme, meyve suyu sektörleri Lutein kullanan gıda sektörleridir.

Kullanım Alanları:

Konserve içecekleri, pişirilmiş ürünler, süt ve süt ürünleri, dondurma, yoğurt, bisküvi, patlamış mısır, hububatlardır.

1996’dan itibaren Lutein günlük ek besinler kategorisindedir. Antioksidan etkisi, göz ve görme için önemi, kalbi koruması ve kansere karşı koruması Luteinin alımını önemli kılar ve ilaç sektöründe bu günlük alımı sağlamak için Lutein tabletleri ve kapsülleri yapılmıştır. Ayrıca yaşlılar için (sindirim sistemi zorlukları durumunu için) doğrudan dilaltına uygulanan Lutein içeren spreyler bulunmaktadır.

Cilt üzerindeki olumlu etkisi Luteinin, kozmetik sektöründe de kullanılmasına yol açar. El, yüz ve vücut kremlerinde Lutein kullanılmaktadır.

Yem endüstrisinde de Lutein kullanılmaktadır. Tavuk yemlerine yumurta sarısının sarılığını arttırmak amacıyla Lutein eklenmektedir.

Sentetik Gıda Boyaları

Sentetik Gıda Boyaları

  • E-102 Tartrazine
  • E-104 Quinoline Yellow
  • E-110 Sunset Yellow
  • E-122 Carmoisine
  • E-124 Ponceau 4 R
  • E-127 Eriythosine
  • E-129 Allura Red
  • E-131 Patent Blue
  • E-132 Indigo Carmine
  • E-133 Brillant Blue
  • E-155 Chocolate Brown
  • E-155+E 133 Dark Brown
  • E-102+E 133 Pea Green
  • Gold / Altın Renk
  • Gold / Altın Renk
Karamel (Sıvı ve Toz)

Karamel (Sıvı ve Toz)

E – 150

Karamel rengi en eski ve en yaygın olarak kullanılan gıda boyalarından biridir. Karamel rengin her türü, kendi benzersiz bir renk tonuna sahiptir. Gıda ve içecek sektörünün bütün alanlarında yaygınca kullanılır. Esmer ekmek, çörek ve kekler, çikolatalar, şekerleme, muhallebi ve sütlü tatlılar, dekorasyon, dolgu ve kaplama, tatlı karışımları, dondurulmuş tatlılar, patates cipslerinde ve çerezler, balık ve deniz ürünleri, meyve konserveleri, kremalar, soslar, alkolsüz içecekler (özellikle kola), sirke ve alkollü içecekler kullanım alanlarından bazılarıdır.

Fosfatlar

Mono Kalsiyum Fosfat

Mono Kalsiyum Fosfat

E – 341

Mono Kalsiyum Fosfat GRAS statüsünde sınıflandırılmış bir gıda katkısıdır. Kullanıldığı ürünlere mineral katkısı sağlar. Ekmekte ve konserve gıdalarda da kullanılır. Konserve gıdalarda konserve prosesi sırasında meyve ve sebzelerin sertliğinin devam ettirilmesini sağlayan kalsiyum kaynağı olarak görev alır. Monokalsiyum fosfat ayrıca sentetik olarak tatlandırılmış meyveli jellerin jelleşmesine yardımcı olan bir kalsiyum kaynağı olarak kullanılır. Pastane ürünlerinde bir hamur şartlandırıcı olarak görev alır. Kabartma tozlarında ve unlu mamullerde asitliği düzenleyici olarak kullanılır. Ayrıca teknik çeşidi gübre sanayinde ve yem katkısı olarak da kullanılmaktadır.

Ekmek ve Unlu Mamullerde Kullanımı:

Mono Calcium Fosfat çok hızlı bir karbon dioksit salımı sağlar. Çifte aktiviteli kabartma tozları için uygundur. MCP-M sulu hamurun karıştırma süreci içinde çekirdek gaz hücreleri yaratır ve son üründe homojen bir gözenek yapısı sağlar. Ekmekler ve dürümler için hamur şekillendirme de çok etkilidir.

MCP nin en önemli kullanım özelliklerinden biride süne zararı görmüş unların tekrar geri kazanımındaki etkisidir. Süne zararı görmüş unlar üründe kaliteyi düşürür, ekmekte bol ve büyük gözeneklere yol açar, sindirimde güçlükler yaratır.

MCP-M süne zararı görmüş unlarda, sünenin ağzından yayılan ve unun yapısını bozan enzimi inaktif hale getirerek ürünün 1. Sınıf olmasını sağlar. Hamur cıvıklaşmaz ve istenilen yüksek hacimli, ince gözenekli ve hoş tat bırakan, yüksek kaliteli ve gevrek bir son ürün elde edilmiş olur. MCP aynı zamanda Ph’ı düşürerek, antimikrobiyal maddelerin etkinliğini arttırır.

Ekmek ve Unlu Mamüllerde Kullanım Oranı: 1 Kg süneli una % 0,3 – 0,5 ( 1.000 Kg una 3-5 Kg MCP-M) kuru madde olarak uygulanır.

Endüstriyel Fırınlanmış Ürünlerdeki Kullanımı:

Özellikleri: Nötralize Değeri ( Sodyum Bikarbonat ) min : 80

Özel Nitelikleri: Sodyum bi karbonat ile birlikte reaksiyonda çok hızlı karbon dioksit salımı elde edilir.

Çift etkili kabartma tozlarında, çok hızlı reaksiyona giren MCP, yavaş reaksiyon hızına sahip SAPP gibi kabartma asitleri ile birlikte yaygın olarak kullanılır.

Farklı granül büyüklüğüne sahip olan MCP, serbest bıraktığı gazın büyük kısmını hamurun hazırlanma sürecinde gerçekleştirir. MCP ile SAPP’ın büyük oranda kullanıldığı alanlardan birisi de dondurulmuş hamurlardır.

MCP ve sodanın reaksiyonu sonucunda yüksek viskozite ve hacim oluşur. Bu viskozitenin oluşmasında kalsiyum fosfatın proteinlerle olan interaksiyonunun önemli olduğu düşünülmektedir.

Örnek Ürünler: Kekler, krepler, sünger kıvamlı kekler, sulu hamur ve ekmek yapma sistemleri, kurabiyeler, krakerler, tortilla, gofretler (mayalanma asidi olarak) pizza, tatlı çörek, ekmek ve dürümler.

Dozaj: Komple nötralize için 1.0 gram Sodyum Bikarbonata 1,2-1,3 gr MCP

SAPP 28

SAPP 28

E – 450

SAPP değişik cinslerdeki, zaman aktiviteli bir mayalanma ajanıdır. Her bir cinsi sodyum bikarbonat ile reaksiyonu başlatmak için değişik bir özel süreye sahiptir. Bu zamansal farklılıklar ROR eğrilerinde görülebilir. Yalnız reaksiyon zamanı değişmez aynı zamanda eldeki karbon dioksit yüzdesi azalır. Unlu mamullerde kullanımı yaygındır.

Uygulama Alanları:

  • Fırıncılık Ürünleri, Endüstriyel Kekler
  • Şekerlemeler
  • Dondurulmuş Gıdalar
  • Çikolata Ve Malt İçeren Sütlü İçecekler
  • Hazır Kek Karışımları
  • İşlenmiş Patates Ürünleri
  • Et Ve Sebze Ürünleri İçin Parlatıcılar
  • Tatlılar Ve Toz Tatlı Karışımları
  • Pasta Süsleme Şekerleri
  • Kahvaltılık Tahıllar
  • Şehriyeler, Erişteler
Trisodyum Fosfat

Trisodyum Fosfat

E – 339

Suda çok çözünen iyonik bir tuzdur. Suda çözündüğünde, çözelti alkalidir. Su yumuşatma, ıslak bitirme-pH değeri ayarlayıcı, şekerin ağartılması, gıda da fermantasyon, çiftlik hayvanları beslenmesi için tamamlayıcı besin maddesi-mineral zenginliği sağlayıcı olarak ve bunun gibi bir çok kullanım alanı vardır.

Suda çok çözünen iyonik bir tuzdur. Suda çözündüğünde, çözelti alkalidir. Su yumuşatma, ıslak bitirme-pH değeri ayarlayıcı, şekerin ağartılması, gıda da fermantasyon, çiftlik hayvanları beslenmesi için tamamlayıcı besin maddesi-mineral zenginliği sağlayıcı olarak ve bunun gibi bir çok kullanım alanı vardır.

Trikalsiyum Fosfat

Trikalsiyum Fosfat

E – 341

Trikalsiyum Fosfat aynı zamanda Kalsiyum Ortofosfat, tersiyer kalsiyum fosfat ya da kemik külü olarak da bilinir. Kemik külü şeklinde tanımlanmasının sebebi, Trikalsiyum Fosfatın kemiğin başlıca yanma ürünü olmasından kaynaklanmaktadır.

Beyaz ve kokusuzdur. Havada sabit halde ve toz şeklinde bulunur. Suda pratik olarak çözünemezken (100 g suda 0.002 g), seyreltik hidroklorik asit ve nitrik asitte rahatlıkla çözünür. Etanolde çözünmez. 1670 K (1391°C)’de, yüksek basınç altında sıvılaşabilir.

Kullanım Alanları:

  • Ürünlerin en makul maliyette kalsiyumca zenginleştirilmesi amaçlı da kullanılabilen Trikalsiyum Fosfat; ayrıca absorbent ve gıdalarda topaklanmayı önleyici ve tamponlayıcı ajan olarak da görev yapmaktadır.
  • Kuru içecek karışımlarında yaygın bir şekilde kullanılan Trikalsiyum Fosfat, bazı ürünlerde kabartma ajanı olarak da kullanım alanı bulmaktadır.
  • Sentetik Trikalsiyum Fosfat; sofra tuzu, şeker, kabartma tozu, kek karışımı ve diğer granüler gıdalar ile gübre gibi ürünlere akışkanlığı artırmak amacıyla katılmaktadır.
  • Antikoagulant (pıhtılaşma önleyici) olarak kullanılır.
  • Deterjanlarda ve fırıncılık ürünlerinde tamponlama görevi görmektedir.
  • Trikalsiyum Fosfatın fosfor ve kalsiyumu kolaylıkla özümsenip, emilmektedir.
  • Karışım yemler, mineral yemler, mineral bloklar ve lapa yem katkılarında kullanılması tavsiye edilen Trikalsiyum Fosfat; tüm hayvan yemi türlerinde fosfor ve kalsiyum katkısı olarak kullanılmaktadır.
  • Toz ürünlerinin nakliyesini kolaylaştırmak amacıyla akışkan lubrikantı (% 2-3 düzeyinde) olarak kullanılmakta, diş macunu ve florosans ampullerin üretilmesinde, sytrene ve PVC polimerizasyonunda katkı maddesi olarak ve şeker değirmenlerinde, lif endüstrisinde ve yem sanayisinde görev almaktadır.
  • Trikalsiyum fosfat, parlatma ve dental tozlar, porselenler, çömlekçilik, emaye kaplama, şeker şuruplarının berraklaştırılması, tekstil ürünleri gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Kıvamlaştırıcı ve Stabilizatörler

Guar Gum 5500

Guar Gum 5500

E – 412

Gıda ve ilaç endüstrilerinde kıvam arttırıcı, stabilizatör, hacim oluşturucu ve emülgatör olarak kullanılır. Doğal kaynaklardan elde edilir. Guar gam veya guaran, siyam baklasının besidokusundan elde edilen bir kıvam arttırıcıdır.

Gıda Sektöründe Kullanım Alanları:

  • Unlu Mamüllerde:Yapıyı geliştirir, raf ömrünü uzatır, kıtırlığı arttırır.
  • Dondurmalarda: Kremsi yapı kazandırır. Buz kristallerinin oluşmasını önler. Hızlı erimeyi önler.
  • İşlenmiş Peynirde: Dokuyu ve lezzeti geliştirir, stabilizatörlük yapar.
  • Hazır Çorbalarda: Yoğunlaştırma, stabilizatörlük yapar.
  • Etlerde: Sosislerde bağlayıcı madde, serbest suyu emicidir. Dağılmayı önler.
  • Sos ve Çeşnilerde: Yoğunlaştırıcı, çözelti sabitleyicidir. Akışkanlığı geliştirir.
  • İçeceklerde: (Sahlep, boza, limonata, aromalı içecekler, toz karışımlar) akışkanlık kontrolü sağlar, ağızdaki tadı geliştirir, raf ömrünü arttırır.
Gum Arabic Instant

Gum Arabic Instant

E – 414

Doğal kaynaklardan elde edilir. Kıvam verici, şekerin kristalleşmesini önleyici olmasının yanı sıra aroma kapsüllerini enkapsüle edici özelliği de mevcuttur. Aroma kapsülleri, dondurma, puding, salata sosları, şekerleme, içecek karışımları gibi çok çeşitli alanlarda kıvam verici olarak kullanılmaktadır. Yağlarda ve birçok organik solvent de çözünmez, sulu etanol çözeltilerinde çözünür. Gliserol, etilen glikol, asetat esterleri ve asetat-alkol karışımlarında çok az bir çözünürlüğü vardır. Düşük konsantrasyonlarda düşük viskozite özelliğine sahiptir. Etkin emülsifiye etme özellikleri dolayısıyla yağ-su emülsiyonlarında önemli kullanım alanı bulmaktadır.

Gıda Sektöründe Kullanımı:

Kullanım Alanları Kullanım Oranları Sağladığı Özellikler
Aroma Kapsüllerinde % 12-25 Enkapsüle Edici, Stabilizatör
Buğday Unu % 0,02-0,08 Kabarmayı Artırıcı
Cips, Fıstık, Kavrulmuş Fıstık % 20-25 Çözeltinin (Yapıştırıcı, Aroma Güçlendirici)
Diyet Ürünleri / Düşük Enerjili % 50-30 Lif Oluşumu ve Bağlama
Et tatlandırıcılar % 50 Taşıyıcı Stabilizeri, CO2 Etkisi İçin İnceltici
Fırıncılık (ekmek kabuğu kaplaması) % 5-2 Emülsifiyer, Yapıştırıcı, Film Oluşturucu
Fıstık, Fındık, Badem, Kaplama % 20-45 Çözeltinin (Film Oluşumu, Yapıştırıcı)
Hazır İçecekler % 15-25 Kıvam Verici, Stabilizatör
İşlenmiş Bebek Mamaları % 2-5 Koruyucu, Kıvam verici
Karamel % 4-8 Bağlayıcı, Yağ Dağıtıcı, Yumuşaklık Artırıcı
Karbonatlı ve Karbonatsız % 2-25 Emülsifiyer, Stabilizatör
Konsantre İçecekler % 5-10 Yoğunluk Artırımı ve Fiber Oluşumu
Pastil ve Lokum % 10-45 Şekerin Kristalleşmesini Engelleme
Pirinç % 7,5 Kaplama Ajanı
Sentetik Meyve Konsantresi % 50 Kıvam Verici, Stabilizatör
İşlenmiş Et Ürünlerinde % 1 – 5 Bağlayıcı, Yapıştırıcı
Süt Ürünleri (özellikle dondurma) % 0,06 Stabilizatör
Şekerleme % 40 Şekerin Kristalleşmesini Engelleme, Emülsifiyer
Yağ İçeren Gıdalar % 1-77 Yağ / Su Ayrışmasını Önleyen Ajan
Jelatin

Jelatin

E – 414

Bilgi için lütfen tıklayın.

Locust Bean Gum

Gum Arabic Instant

E – 410

Gıdalarda su bağlayıcı ve kıvam artırıcı olarak kullanılmaktadır. Ağırlığının yaklaşık 50 katı su tutma kapasitesine sahiptir. Sıcak uygulama yapılan gıdalarda kullanılabilmektedir. Çözünme sıcaklığı 85-90 C arasındadır.

Gıdalarda yaygın olarak kullanılmasındaki en büyük etkenlerden biri de diğer kıvam artırıcı ve jelleştiricilerle (K-Carrageenan, Xanthan gum vb.) sinerjik etki göstermesidir. Yani bu ürünlerle birlikte kullanıldığında jel gücünü artırmakta dolayısıyla kullanım oranında düşüş sağlamaktadır.

Gıda sanayinde birçok alanda kullanılmakla birlikte dondurma da kaymaksı bir tat oluşturma, erimesini geciktirme, hacimsel büyümesini sağlama; su bazlı jölelerde sıkça rastlanan su bırakma şikayetini önleme; salam, sosis ve hamburger türü ürünlerde Carrageenan ile birlikte kuvvetli jel özelliği göstererek stabilite sağladığından dolayı vazgeçilmez öneme sahiptir.

Gıda Sektöründe Kullanımı:

Kullanım Alanları Sağladığı Özellikler Kullanım Oranı
Dondurma Erimeyi geciktirir, kaymaksı bir tat verir, hacimsel büyüme sağlar, ısı şokuna direnci arttırır. %0.1-0,3
Yoğurt ve Puding Su bırakmayı önler, daha düzgün bir yapı oluşturur %0.1-0,3
Eritme ve Krem Peynir Düzgün ve mükemmel bir yapı oluşturur %0.20-0.35
Su Bazlı Jöleler ve Konserve Et Carrageenan, Xanthan ve Agar-Agar ile birlikte kullanıldığında jel gücünde artış sağlar, su salmayı önler %0.2-0,5
Şekerleme Su salmayı önler, sürülebilirliği arttırır %0.2-0,4
Balık Ürünleri Kırılmayı önler, paketlemeyi kolaylaştırır %0.2-0,4
İçecekler Yapıyı geliştirir, tortu oluşumunu azaltır %0.1-04
Ketçap, Mayonez, Salça ve Sos Yağlı ve yağsız yapının stabilitesini sağlar %0.3-1,0
Unlu Mamüller Kırılganlığı azaltır, yapıyı geliştirir %0.3-0,6
Donmuş Gıdalar Buzların çözülmelerine karşı kararlılık göstermesini sağlar %0.1-0,5
Diyet Gıdalar Glutenin yerini tutar ve düşük kalorili katkı olarak görev yapar %0.3-1,0
Pektin

Pektin

E – 440

Bilgi için lütfen tıklayın.

Xanthan Gum

Xanthan Gum

E – 415

Ksantan gam, glikoz ya da sakarozun Xanthomonas campestris bakterileriyle fermantasyonundan elde edilen bir polisakkarittir. Gıda üretiminde stabilizatör ve kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Ksantan gamın en dikkate değer özelliklerinden birisi çok düşük konsantrasyonlarında bile yüksek oranda kıvam arttırabilmesidir. Pek çok gıda mamulünde % 0,5, hatta % 0.05 oranında kullanılmaktadır. Taşıdığı sahte-elastikiyet özelliği sayesinde ağızda kaygan bir duyum oluşturmasına rağmen kararlılığını korumaktadır. Diğer gam çeşitlerinin aksine, büyük ısı ve pH değişmelerinde stabildir. Yüksek konsantrasyonda tuz içeren çözeltilerde stabildir ve enzimatik bozulmaya dirençlidir.

Özellikleri ve Yararları:

  • Yüksek konsantrasyonlarda bile gözle görülür berrak çözeltiler oluşturması,
  • Hem sıcak, hem de soğuk suda çözülmesi,
  • Düşük polisakkarit konsantrasyonlarında bile çözeltilere yüksek viskozitesi vermesi,
  • Geniş sıcaklık aralıklarında ksantan tarafından oluşturulan çözeltilerin akışkanlığında minimum değişim görülmesi,
  • Hem asidik, hem de alkali çözeltilerde çözünmesi ve stabil olması,
  • Yüksek tuz konsantrasyonuna sahip çözeltilerde stabil kalması,
  • yi bir kayganlaştırıcı olması,
  • Donma/çözünme aşamalarından sonra stabiliteyi sağlaması,
  • Aşırı derecede etkili bir emülsiyon stabilizatörü olması,
  • Mükemmel ağız tadı vermesi,

Gıda Sektöründe Uygulama Alanları ve Özellikleri:

Özellik Uygulama Alanı
Yapışkanlaştırıcı Pasta Kaplama Şekerleri ve Jöleleri
Bağlayıcı Malzeme Evcil Hayvan Mamaları
Kaplama Malzemesi Pastacılık, Unlu Mamuller
Emülgatör Salata Sosu
Film Oluşturma Koruyucu Tabakalar, Sosis Kaplaması
Köpük Sabitleme Bira
Gluten Yerine Kullanılabilme ve Hamur İşleme Unlu Mamuller, Makarna
Stabilizatör Dondurma, Salata Sosu, Meyve Suları, Margarin
Kabartma Malzemesi İşlenmiş Et Ürünleri
Pıhtılaşma Önleyici, Donma-Erime Kararlılığı Peynir, Dondurulmuş Gıdalar
Kıvam Arttırma Reçeller, Soslar, Şuruplar ve Turta Dolguları

Taşıyıcı ve Çözücüler

Taşıyıcı ve Çözücüler
Mono Propilen Glikol (MPG)

Mono Propilen Glikol (MPG)

E – 1520

Düşük uçuculuklu, suyla, alkolle ve eterle karışabilir, yüksek saflıkta berrak renksiz solventtir. Özellikle kozmetik uygulamaları için uygundur. Nötral ve higroskopiktir. Suyla bütün oranlarda karışmakta; alkoller, esterler ve ketonlarla daha az karışmaktadır. Solüsyonlarda mikroorganizmaların çoğalmasını durdurur. Genellikle % 15-30 aralığındaki konsantrasyonuyla istenen etki elde edilir. Kozmetik endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, özellikle yüksek saflıkta ve kokusuz özellikte üretilmektedir.

Genel Kullanım Alanları:

Unlu mamullerdeki formülasyonlarda yaygın kullanımı vardır. Aroma ve esans sanayinde, ilaç ve kozmetikte kullanılmaktadır. Teknik kalitede olan formu; poliüretan plastikler ve poliester reçineler için önemli bir maddedir. Tütün sanayinde ve gıda sanayindeki dondurucu makinaların yağlanmasında kullanılmaktadır.

  • Ağız yıkayıcı (gargara), diş macunları, merhemler, cilt kremleri, şampuanlar ve parfümler (suyla çok fazla seyreltildiklerinde bile propilen glikol içeren çözeltiler genellikle berrak kalır)
  • Emülsiyon oluşumunda kozmetik ürünlerinde bir koruyucu olarak,
  • Kokular (esanslar) için bir solvent olarak,
  • Doğal özlerden aktif özlerini elde etmek için bir ekstrakte edici olarak,
  • Yağlayıcı olarak (örn; kozmetik endüstrisinde kullanılan makinalar için) kullanılır.

Kozmetik ve deterjanda cilt üzerinde yumuşatma özelliği vardır, yüzey aktiflerden gelen cilt üzerindeki iritasyonu azaltmak için kullanılır. Jölede % 1-5, şampuanda % 0,5-5, kremlerde % 5-10, güneş sütünde % 5-10 oranında kullanılmaktadır.

Gliserin (Farma)

Gliserin (Farma)

E – 422

Gliserin, gliserolün eczacılıkta kullanılan tıbbi biçimidir. Hafif tatlı ve yoğun bir sıvıdır.

Gliserin bir şeker alkolüdür ve içerdiği hidrofilik alkolik hidroksil grupları suda kolayca erimesini sağlar. Renksiz ve kokusuzdur. Kaynama noktası yüksektir. Nemlendirme özelliği sayesinde özellikle kişisel bakım ürünlerinde ve aynı zamanda birçok farklı sektörde kullanımı oldukça yaygındır. Hacminin 4 katı kadar su absorbe edebilir.

1889 yılına kadar daha çok mum yapımında kullanılan gliserin, bu yılda sabun yapımı sırasında geri alımının keşfedilmesiyle beraber, sabun yapımının vazgeçilmez girdilerinden biri olmuştur. Doğal ve petrokimyasal yollardan elde edilebilen gliserin, hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunur.

Sentetik gliserin birçok işlem sürecinden geçtikten sonra, istenilen konsantrasyon ve yüksek ürün kalitesine sahip olacak şekilde üretilir. Gliserol aynı zamanda biyodizel üretiminin de bir yan ürünüdür.

Kullanım Alanları:

  • Gıda ve içeceklerde nem tutucu, çözücü ve tatlandırıcı olarak kullanılır ve gıdaların korunmasına yardımcı olur.
  • Dondurmada yapıyı düzeltir.
  • Düşük yağlı gıdalarda dolgunlaştırıcı, likörlerde kalınlaştırıcı olarak kullanılır.
  • Şeker yerine kullanılmaktadır. Tatlılık oranı sukrozun %60′ına denk gelmektedir, kalorisi sofra şekerininkine denktir, ancak kandaki şeker seviyesini yükseltmez.
  • Öksürük şuruplarında kullanılır.
  • Şeker hastalığında dıştan deriye uygulanan merhemlerde bulunur.
  • Kabızlıkta fitil olarak kullanılır.
  • Kişisel bakım ürünlerinde çözücü ve yağlayıcı olarak kullanılır. Çoğu diş macunu, ağız gargaraları, cilt bakım ürünleri, traş kremleri, saç bakım ürünleri gliserin içerir.
  • Sabunculukta ikinci madde olarak kullanılır.
  • Mum yapımında kullanılır.
  • Nargile tütünlerinde nem tutucu olarak kullanılır.
  • Mürekkep gibi zor lekelerin kurumasını önlemekte ve lekeyi çıkarmakta gliserinden faydalanılır.
  • Donmayı geciktirici özelliğe sahiptir.
Likit Parafin ( İnce – Kalın )

Likit Parafin ( İnce – Kalın )

E – 422

Renksiz, berrak, kokusuz, floresan olmayan yağlardır. Özel bir işleme tabi tutularak ve saf hale getirilerek üretilirler. Tortu, asit ve çamur formasyonu oluşturmazlar. Bakteri oluşumuna izin vermezler. Ürünümüzün Avrupa Farmakopisi, USP uygunluğu ile Mikrobiyolojik analizleri vardır. Değişik kullanım alanlarına göre farklı vizkozitelerde üretilebilirler. Farmasötik ve Teknik beyaz yağlar olarak kullanım alanlarına göre ikiye ayrılırlar.

Kullanım Alanları:

  • İlaç ve Kozmetikte
  • Deri Kremleri
  • Merhemler
  • Gıda Makinelerinin Yağlanmasında
  • Saç Preparatları
  • Bebe Yağları
  • Losyonlar
  • Rujlar
  • Masaj Yağları
  • Besin-Kimya ve Genel Sanayide
  • Tekstil
  • Haşare İlaçlarında
  • Kağıt Sanayii
  • Özel Deri Yağlarında
  • Polistyren İmalinde Yumuşatıcı
  • Köpük Kesme İmalinde
  • Cila, Mürekkep ve Boya İmalinde

Nişastalar

Mısır Nişastası

Mısır Nişastası

Mısır nişastası, dünyada en çok tüketilen ve ülkemizde de en çok kullanım alanı olan nişasta çeşididir.
Mısır nişastasının diğer nişastalardan en önemli farkı, hem dünya çapında, hem de ülkemizde üretiminin diğer nişastalara oranla çok daha fazla olması ve bu nedenle sağladığı fiyat avantajıdır.

Mısır nişastası başta gıda sektörü olmak üzere, çeşitli sektörlerde kalınlaştırıcı, stabilizatör, nem tutucu, film oluşturucu, yapı düzenleyici ve bağlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Patates Nişastası

Patates Nişastası

Patates Nişastası, diğer nişastalara göre daha geniş granül yapısının yanı sıra, saydamlığı ve viskozitesi yüksek bir hamur oluşturma özelliği ile de bilinir. İçeriğinde % 0.03- %0.06 oranında protein bulunmaktadır. Gıda sektöründe; unlu mamuller ve pastacılıkta, et ürünlerinde, kuruyemiş ve çerezlerde, çorbalarda, soslarda ve ekmek mayası üretiminde kullanılmaktadır.